Horské bicykle

HORSKÉ BICYKLE
Hardtail alebo Full?

Horské bicykle

Uvažujete nad kúpou nového horského bicykla?

Rozhodujete sa, či zainvestovať do celoodpruženého modelu alebo s pevnou zadnou stavbou tzv. hardtail?​ Medzi bicyklami s pevným rámom si vyberie rekreačný cyklista aj pretekár, ktorý hľadá maximálny výkon.

Hardtail bicykle s odpruženou prednou vidlicou ponúkajú celkové uzamknutie vidlice, aj možnosť voľby úrovne odpruženia. Sú ideálne na stúpanie do kopca, prípadne na šprint.

Pri porovnaní hardtailu a celoodpruženého bicykla (full) v podobnej konštrukcii, vždy prídeme k rozdielu cca 1 kg, pričom vyhráva hardtail – vďaka tomu sa stále teší veľkej obľube a právom zastupuje veľké obsadenie v našej ponuke.

Horské bicykle sú určené na jazdu v teréne.

Rozdiel je v tom, že hardtail (čiže horský bicykel s pevným rámom) má vpredu odpruženú vidlicu a pevnú zadnú stavbu, zatiaľ čo celoodpružené bicykle (čiže full suspension bajky) sú odpružené vpredu i vzadu.

Vďaka odpruženiu je horský bicykel ovládateľnejší v teréne, kde skvelo vyrovnáva nerovnosti. Náročnosť terénu, v ktorom plánujete jazdiť, je tak hlavným kritériom na výber vhodného bicykla práve pre Vás. Ale určite to nie je kritérium jediné. Odpovede na správne položené otázky Vám pomôžu nájsť to najvhodnejšie riešenie práve pre Vás.

Jednoznačne najdôležitejšia otázka.

Ak uprednostňujete ľahšie traily, jazdíte po nespevnených cestách, v menej náročnom teréne, sem tam zablúdite na cyklotrasy a máte radi i dlhšie stúpania, siahnite po hardtaile.

Do náročného terénu, na technické traily, mimo akýchkoľvek ciest i na skoky volte celoodpružený bicykel. Na horskom bicykli s pevnou konštrukciou je sila vložená do pedálov efektívnejšia a jazda je rýchlejšia. Vo veľmi ťažkom teréne však môže byť jazda menej komfortná než na celoodpruženom bicykli. Ten má premyslený systém odpruženia presne tak, aby dokonale kopíroval terén. V teréne tak budete mať nad celoodpruženým bicyklom väčšiu kontrolu aj ako začiatočník.

Čiže zjednodušene platí:

Nezabudnime na horské elektrobicykle.

Keď už zmieňujeme celoodpružené bicykle a bicykle s pevným rámom, nesmieme zabudnúť ani na horské elektrobicykle. Tie si zachovávajú rovnaké jazdné vlastnosti ako bežné horské bicykle, ale doprajú Vám extra porciu energie a tým i dlhšie výjazdy.

Horské elektrobicykle sa samozrejme tiež líšia podľa odpruženia, ale základné vlastnosti a zároveň požiadavky na ne zostávajú totožné. Snáď len hmotnosť horského elektrobicykla nie je tak zásadná, pretože s drinou Vám pomôže nabitá batéria s dlhým dojazdom. Ak ste teda rozhodnutí pre elektrobicykel, ale riešite, či full alebo hardtail, držte sa všetkých vyššie uvedených pravidiel.

FULL vs HARDTAIL jasne a prehľadne

HARDTAIL/ BICYKEL S PEVNÝM RÁMOM

CELOODPRUŽENÝ BICYKEL

V našom obchode Mobility RM JET  máme širokú ponuku bicyklov a elektrobicyklov v celoodpruženej i hardtailovej verzii. Stačí si len vybrať.

V našom Mobility RM JET  sú profesionálne vyškolení predajcovia a servismani, ktorí Vám ochotne poradia, čo je pre Vás najlepšie.
Spolu doladíte svoj výber k dokonalosti, aby každá jazda bola tá najlepšia. Neváhajte sa na nás obrátiť!